Czasami zastanawia nas  jak to się dzieje, że ludzie dają się naciągnąć na oczywiste szwindle. Pracują, odkładają, odmawiają sobie przyjemności, a w pewnym momencie decydują się na przekazanie pieniędzy cudotwórcom z obietnicą stokrotnego zysku… Na pewno każdy z nas zna kogoś, kto wszedł w taki intratny biznes i teraz ze wstydu nikomu o tym nie mówi 🙂

Inspiracją do podjęcia tematu oszczędzania stał się mój przedszkolak Mikołaj. Podniósł  z podłogi 10 groszy, które mi wypadły z kieszeni i stwierdził rezolutnie: to wystarczy na jeden mały klocek do mojego lego! Dodam, że od paru miesięcy zbiera na zestaw za 280 złotych 🙂

Chciałbym Was zachęcić do krótkiej refleksji na temat oszczędzania. Otóż wg mnie oszczędzanie ma ścisły związek z czasem i nawykiem. Systematyczne odkładanie pieniędzy połączone z tym, że liczymy na skonsumowanie tego po długim okresie, daje nam gwarancję, że nasze wyrzeczenia mają sens. Polecam skorzystać z kalkulatora na stronie www.investors.pl a zobaczycie na własne oczy jak to działa.

Oczywiście chciałoby się szybko  i bezstresowo zarobić duże pieniądze – taka pokusa towarzyszyła chyba każdemu z nas choć raz w życiu. Ale prawdziwy sekret oszczędzania i spokojnego spania polega na zdaniu sobie sprawy, że każdy milion to pojedyncze grosiki, po które się czasami nawet nie schylamy.

Czy zdajemy sobie sprawę, że gdybyśmy chcieli ofiarować w prezencie 1 milion złotych wystarczyłoby oszczędzać przez 30 lat 92,59 PLN dziennie! Mając tę świadomość łatwiej nam docenić też korzyść montażu fotowoltaiki, energooszczędnych żarówek czy kranów na czujnik.

Nie musimy od razu zajmować się inwestowaniem na giełdzie, funduszami itd. Wystarczy zacząć od wyboru programów oszczędnościowych z gwarancją oraz Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego tzw. IKZE. Dzięki IKZE możemy skorzystać z ulgi podatkowej i co roku otrzymywać między 900 – 1700 PLN zwrotu!